Menu

ADIVADLO

 

OSAMĚLÉ VEČERY DORY N.

20.3.2018 - Repertoár

OSAMĚLÉ VEČERY DORY N.

Milena Štráfeldová

Monodrama „Osamělé večery Dory N.“ vzniklo při příležitosti 150. výročí úmrtí spisovatelky Boženy Němcové. Autorka jako dlouholetá redaktorka Českého rozhlasu připravila počátkem roku 2012 dokument o životě a díle Boženy Němcové, který odvysílala stanice Čro Vltava. Zaujala ji přitom postava dcery Boženy Němcové Theodory, která je vlastně nejméně známým dítětem slavné spisovatelky. Dora s matkou žila až do její smrti, byla tedy nejbližším svědkem jejího života a mnoha problémů, které ho provázely. U Dory skončila také velká část rodinné korespondence, dopisů Boženy Němcové, jejích zápisků a dalších cenných dokumentů. Dora žila až do své smrti velmi osaměle, a to jak kvůli svému zdravotnímu handicapu /nemoc z dětství způsobila, že byla silně zjizvená/, tak díky své samotářské povaze. Působila jako učitelka v Jičíně, mezi žáky ani mezi učiteli však nebyla oblíbená. Lidí se stranila, až teprve v r. 1912, k 50. výročí úmrtí Boženy Němcové, poskytla první větší rozhovor svému jičínskému kolegovi profesoru Lelkovi. Ten jej pak zpracoval jako Dořiny vzpomínky na matku.

A právě v této situaci začíná monodrama „Osamělé večery Dory N.“, jednak jako scénická montáž dopisů, zápisků a ukázek z díla Boženy Němcové, ale také jako psychologická studie staré ženy, která celý svůj život prožila „ve stínu“ slavné matky a musí se vyrovnávat s různými traumaty, která jí toto soužití kdysi přineslo. Dora v monodramatu vlastně projde katarzí svého komplikovaného vztahu k matce, která končí usmířením s ní i sama se sebou.

Ve vzpomínkách dcery Boženy Němcové se jeví život slavné spisovatelky o hodně jinak, než jak jej popisují oficiální životopisy. Dora otevřeně popisuje neutěšené soužití svých rodičů, matčiny milostné eskapády i existenční bídu, s níž se rodina trvale potýkala.

V titulní roli Theodory Němcové vystupuje Ludmila Honzová

Režie:                                                 František Štibor

Technická spolupráce:                       Jan Hovorka

Text sleduje:                                       Slávka Motalová

Premiéra 19. listopadu 2015